Skip to main content

Varaklassid erinevates majandustsüklites

Majandustsükkel on perioodiline kõikumine majanduse aktiivsuses, mida iseloomustavad kasvu- ja langusfaasid. Majandustsükli erinevad faasid mõjutavad erinevaid varaklasse erinevalt. Seetõttu on oluline teada, millises faasis majandus parasjagu on ja kuidas sellele vastavalt oma investeerimisportfelli kujundada.

Varaklassid on investeerimisobjektide grupid, millel on sarnased omadused ja riski-tulu profiil. Näiteks aktsiad, võlakirjad, kinnisvara ja kuld. Varaklasside valik sõltub investori eesmärkidest, riskitaluvusest ja ajahorisondist. Lisaks sellele tuleb arvestada ka majandustsükli faasiga, sest see määrab ära varaklasside tootluse ja volatiilsuse.



Üldiselt võib öelda, et aktsiad on kõige paremini toimiv varaklass majanduse kasvufaasis, kui ettevõtete kasumid suurenevad ja investorite meeleolu on optimistlik. Võlakirjad on aga kõige paremini toimiv varaklass majanduse langusfaasis, kui intressimäärad langevad ja investorid otsivad turvalisust ja stabiilsust. Kinnisvara on varaklass, mis reageerib majandustsüklile viivitusega, sest kinnisvaratehingud võtavad aega ja sõltuvad paljudest teguritest. Kuld on varaklass, mis on sageli vastutsükliline, st see tõuseb siis, kui teised varaklassid langevad ja vastupidi. See tuleneb sellest, et kuld on inflatsiooni- ja devalveerimiskindel ning peegeldab investorite usaldust rahapoliitika ja finantssüsteemi vastu.


Investeerimiseks varaklasse valides peaks investeerija jälgima majandusnäitajaid, mis annavad vihjeid majandustsükli faasi kohta. Näiteks SKP kasvumäär, töötuse määr, inflatsioonimäär, tarbijate kindlustunde indeks jne. Samuti peaks investeerija jälgima keskpankade rahapoliitikat ja valitsuste eelarvepoliitikat, sest need mõjutavad oluliselt intressimäärasid ja valuutakursse. Lisaks peaks investeerija olema paindlik ja valmis oma portfelli ümber häälestama vastavalt muutuvatele tingimustele.

Investeerimiseks varaklasse valides ei ole ühtset õiget vastust ega kindlat valemit. Iga investeerija peab leidma endale sobiva strateegia ja tasakaalu erinevate varaklasside vahel. Siiski võib anda mõned üldised soovitused:

- Investeeri mitmekesiselt erinevatesse varaklassidesse, et vähendada oma portfelli volatiilsust ja riske.

- Investeeri pikaajaliselt ja ära lase end häirida lühiajalistest kõikumistest.

- Investeeri vastavalt oma riskitaluvusele ja ajahorisondile.

- Investeeri regulaarselt ja kasuta ära keskmistamise efekti.

- Investeeri madala kuluga indeksfondidesse või ETFidesse, et vältida liigset kauplemist ja haldustasusid.

Comments

Popular posts from this blog

LHV Group

LHV Group , silmapaistev Eesti finantsasutus, on viimastel aastatel näidanud muljetavaldavat tulemuslikkust. Vaatame mõningaid olulisi aspekte: 1.   Kasumlikkus : ○    2023. aastal saavutas LHV Group rekordilise puhaskasumi 140,9 miljonit eurot , üle kahekordistades eelmise aasta tulemused 1 . ○    Konsolideeritud netotulemus ulatus eelmisel aastal 310,5 miljoni euroni, suurenedes 79% võrreldes eelneva aastaga. Netointressitulu peaaegu kahekordistus 253,8 miljoni euroni, netotasude ja komisjonitasude tulu kasvas viiendiku võrra 54,1 miljoni euroni ning konsolideeritud kulud olid 134,3 miljonit eurot, suurenedes 50% võrreldes eelneva aastaga 1 . 2.   Teenuse kvaliteet : ○    LHV Pank, LHV Groupi tütarettevõte, on tunnustatud parima teenuse pakkujana Eestis . See saavutas muljetavaldava tulemuse 94,1% kliendirahulolus 2 . 3.   Turuosa : ○    2022. aastal oli LHV Pank Eesti suurima turuosaga pankade seas neljandal kohal ...

FB Corporate Bond Fund

FB Corporate Bond Fundi kirjeldus: Investeeringute eesmärk: See fond sobib investoritele, kes otsivad: Kõrgemat tootlust võrreldes tavaliste võlakirjadega Globaalset hajutust Aktiivselt juhitud strateegiat Valuutariski maandamist Fondi omadused: Investeerib kuni 10-aastastesse avalikesse võlakirjadesse Keskendub peamiselt "High Yield" (kõrge tootlusega) ettevõtete võlakirjadele Globaalne fookus, investeeringud Euroopasse, Põhja-Ameerikasse ja Aasiasse Balti reguleeritud ja alternatiivturul (First North) kaubeldavad võlakirjad Võlakirjade reiting minimaalselt B3/B- (Moody's/S&P) "Vanilla hedge" strateegiat, mis hõlmab valuutariski maandamist Intressid makstakse välja kuni 50% ulatuses kahel korral aastas Minimaalne investeering 10 000 eurot Riskid: Fondi riskitase on 4 (skaalal 1-10), mis on madal Kõrge tootlusega võlakirjad on riskantsemad kui tavalised võlakirjad Fondi väärtus ...

LHV Groupi 2023. aasta IV kvartali ja 12 kuu auditeerimata majandustulemuste kokkuvõte

  Tulemused: Rekordiline puhaskasum 140, 9 miljonit eurot (kasv 129% võrreldes 2022.  aastaga). Netotulemused kasvasid 79% 310, 5 miljoni euroni. Kõik tütarettevõtted olid kasumlikud. Varade ja laenude maht: Varade maht 7, 13 miljardit eurot (kasv 16%). Hoiused kasvasid 830 miljoni euro võrra 5, 73 miljardi euroni. Laenuportfell kasvas 353 miljoni euro võrra 3, 56 miljardi euroni. Fondid ja maksed: LHV poolt juhitud fondide koondmaht 1, 52 miljardit eurot (kasv 14%). Finantsvahendajatest klientidega seotud töödeldud maksete arv 49, 5 miljonit (+89%). IV kvartal: Puhaskasum 32, 8 miljonit eurot (kasv 35% võrreldes 2022.  aasta IV kvartaliga). Tulud kasvasid 5% 85, 7 miljoni euroni. Neto intressitulusid teeniti 67, 7 miljonit eurot ja neto teenustasutulusid 16, 3 miljonit eurot. Konsolideeritud tegevuskulud olid 37, 9 miljonit eurot (kasv 15% võrreldes III kvartaliga). Olulised märkused: LHV Groupi tulemused on 2023.  aastal olnud väga head. Kasv on toimunud kõikides s...