Skip to main content

Dividendiaktsiad ja võlakirjad

Dividendiaktsiad ja võlakirjad on mõlemad olulised varaklassid, mida investeerimisel kaaluda. Mõlemad pakuvad erinevaid eeliseid ja omavad oma riskid. Dividendiaktsiad on seotud aktsiaturuga ning pakuvad regulaarset dividenditulu ja potentsiaali aktsiahinna tõusuks. Võlakirjad on aga seotud võlakirjaturuga ning pakuvad kindlat intressitulu ja tagastamistähtaega.

Dividendiaktsiad on investorite seas populaarsed, kuna need võimaldavad teenida tulu mitte ainult aktsiahinna tõusu kaudu, vaid ka regulaarsete dividendide näol. See muudab need atraktiivseks eelkõige neile, kes soovivad saada passiivset sissetulekut ja osa ettevõtte kasumist. Samas tuleb aga arvestada, et dividendide maksmine sõltub ettevõtte finantsseisundist ning majandustsüklitest tulenevad raskused võivad mõjutada dividendide suurust või isegi maksmist.

Võlakirjad, teisalt, on võlakirjaturul kaubeldavad väärtpaberid, kus investorid laenavad raha välja ettevõtetele või valitsustele ning teenivad vastutasuks kindlat intressitulu. Võlakirjad pakuvad suuremat kindlustunnet ja stabiilsust, kuna intressimakseid tuleb teha olenemata ettevõtte või majanduse hetkeseisust. Samas ei too võlakirjad tavaliselt samaväärset kasvupotentsiaali kui aktsiad.

Majandustsüklite erinevates faasides eelistatakse tihti erinevaid varaklasse. Näiteks majanduse tugevate kasvuperioodide ajal võivad dividendiaktsiad olla atraktiivsemad, kuna ettevõtete kasumid suurenevad ja aktsiate väärtus tõuseb. Samas majanduslanguse ajal võivad ettevõtted olla sunnitud vähendama dividendide maksmist või lõpetama need üldse, muutes võlakirjad stabiilsemaks valikuks.

Investori valik dividendiaktsiate ja võlakirjade vahel sõltub tema riskitaluvusest, finantsolukorrast ja investeerimiseesmärkidest. Paljud investorid hajutavad oma portfelli erinevate varaklasside vahel, et leevendada riske ja tasakaalustada tuluootusi. Enne otsuse tegemist on oluline teha põhjalik eeltöö ning mõista mõlema varaklassi omadusi ja riske.

Kokkuvõttes võib öelda, et nii dividendiaktsiad kui ka võlakirjad võivad olla kasulikud investeerimisvõimalused, olenevalt investorite eelistustest ja turusituatsioonist. Oluline on teha informeeritud otsuseid, mis on kooskõlas teie finantsplaaniga ja riskitaluvusega.

Valik Tallinna Bõrsi ettevõtete dividende tulususest 2023 aastal makstud tasude põhjal:

EttevõteDiv(23)Yield
Tallinna Kaubamaja Grupp AS0.686.81%
Merko Ehitus AS16.65%

EfTEN Real Estate Fund AS0.84.19%
Tallinna Vesi AS0.332.82%
Tallinna Sadam AS0.0735.45%
LHV Group AS0.041.10%
Ekspress Grupp AS0.053.38%
Arco Vara AS0.063.45%
Harju Elekter Group AS0.050.96%
Enefit Green AS0.2085.24%

Comments

Popular posts from this blog

Sun Investment Group UAB 13% tootlusega võlakirjaemissioon

Sun Investment Group UAB tutvustab uut võlakirjaemissiooni, pakkudes investoritele võimalust saada 13% aastast tootlust . Emissioon hõlmab kuni 5 miljoni euro väärtuses võlakirju, suunatud nii Eesti kui Leedu investoritele ning kestab 12 kuud , pakkudes intressimäära 13% ja väljamakseid kahel korral . Sobib investorile, kes otsib hajutatust seni peamiselt saada olevate finantsteenuseid pakkuvate ettevõtete võlakirjadele. Sun Investment Group UAB on rahvusvaheline ettevõtete grupp peamiselt taastuvenergia sektoris. Tähelepanu tasuks pöörata võlakirjad suhteliselt lühikesele kestvusele ning 2 korda aastas makstavale intressile. Ehk siis perioodi keskel ja lõpus. Emissiooni põhjused: 1. Kasvav projektide arv: Projektid on jõudnud valmimise etappi. 2. Müüdud projektide suurenemine: Jõudnud operatiivsesse etappi. 3. Töökapitali mitmekesistamine: Eesmärgiga rahastada arengukulusid. Võlakirjade kulude teenindamine: 12 kuu jooksul kavatseb Sun Investment Group rakendada erinevaid alternatiive

AS-i LHV Group allutatud võlakirjade pakkumine märgiti 16.3 korda üle

AS-i LHV Group allutatud võlakirjade pakkumine oli edukas AS-i LHV Group (edaspidi LHV Group) allutatud võlakirjade avalik pakkumine, mis lõppes 26. septembril 2023, ületas ootusi. Pakkumise algne maht oli 25 miljonit eurot, kuid investorite suur huvi võimaldas seda suurendada 35 miljoni euroni. Pakkumisest võttis osa 16 255 investorit, kes märkisid kokku 407,5 miljoni euro eest võlakirju. See tähendab, et pakkumine märgiti üle 16,3 korda.  LHV Groupi juhatus jaotas võlakirjad vastavalt prospektis sätestatud põhimõtetele. Eelistatud olid LHV Panga ja LHV Groupi varasemad kliendid ja investorid. „Oleme väga rahul pakkumise tulemusega, mis näitab investorite usaldust meie ärimudeli ja strateegia vastu. Kaasatud kapital aitab meil kasvatada oma kapitalibaasi, ärimahtusid ja turuosa nii Eestis kui Ühendkuningriigis. LHV jätkab kapitali- ja võlakirjatehinguid ka edaspidi,“ ütles LHV Groupi juhataja Madis Toomsalu. LHV Group emiteeris 35 000 allutatud võlakirja nimiväärtusega 1000 eurot, int

LHV Group plaanib maksta 2023 aasta eest dividendi 13 senti aktsia kohta

LHV Groupi jaanuar 2024 tulemuste analüüs: Positiivsed aspektid: Tulu ja kasumlikkus: Tulu kasvas 13,6 miljoni euroni. Puhaskasum oli 13,6 miljonit eurot. LHV Panga puhaskasum oli 12,5 miljonit eurot. LHV Bank Ltd puhaskasum oli 3,2 miljonit eurot. Ärimahtude kasv: Konsolideeritud hoiused kasvasid 94 miljoni euro võrra. Laenuportfell kasvas 40 miljoni euro võrra. LHV Panga hoiuste maht kasvas 51 miljoni euro võrra. Jaelaenude portfell suurenes 9 miljoni euro võrra. Eesti ettevõtete laenude maht kasvas 21 miljoni euro võrra. Uued tooted ja teenused: LHV tõi turule uuendusliku Kogumiskonto lahenduse. LHV Bank Ltd laiendab maaklerite võrgustikku ja toob turule kolmanda laenutoote. Klientide rahulolu: LHV Pank kuulutati taas Eesti parima teenindusega pangaks. Negatiivsed aspektid: LHV Varahalduse fondide tootlus: M, L ja XL fondide tootlus oli negatiivne. Pensionifond Roheline langes 9,1%. LHV Kindlustuse kahjum: Jaanuaris registreeriti 7200 uut kahjuj